Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

82. rocznica śmierci Karola Wojtyły seniora

Karol Wojtyła Senior w mundurze wojska polskiego

18 lutego 1941 roku zmarł Karol Wojtyła senior, ojciec Jana Pawła II. Karol Wojtyła senior zmarł 82 lata temu w Krakowie. Syn znalazł go w mieszkaniu pochylonego nad szklanką wypitej do połowy herbaty. Do Marii Kydryńskiej miał powiedzieć wówczas, że „nie było go przy śmierci matki, przy śmierci brata, a teraz przy śmierci ojca”. Musiało być to dla niego wstrząsające przeżycie, tym bardziej, że od wielu lat tata był dla niego najlepszym przyjacielem, autorytetem i nauczycielem wiary.

Latem 1938 roku Karol Wojtyła z ojcem przeprowadzili się z Wadowic do Krakowa, gdzie przyszły papież po wakacjach miał rozpocząć studia na Uniwersytecie Jagiellońskim. Zamieszkali przy ul. Tynieckiej 10 u Kaczorowskich – krewnych ze strony matki. W pierwszych dniach wojny dziewiętnastoletni Karol wraz z ojcem opuścili Kraków i wyruszyli na wschód. Było to związane z  radiowymi komunikatami wzywającymi mężczyzn zdatnych do walki do udania się w kierunku wschodnim, gdzie miała kształtować się nowa linia frontu. Wojtyłowie dotarli prawie do Sanu, jednak w związku z pogarszającym się stanem zdrowia Karola seniora, zdecydowali o powrocie do Krakowa: „Byłem na ucieczce, ale z szosy Tarnobrzeg—Rzeszów cofnęliśmy się z Tatą z powrotem na Kraków. Ojciec — nie dziwota — nie mógł dłużej już wytrzymać tej ciężkiej tułaczki.” (1)  Od 1940 roku Karol Wojtyła był pracownikiem Krakowskich Zakładów Sodowych Solvay noszących wówczas nazwę Ostdeutsche Chemische Werke GmbH. Opiekował się również ojcem, który miał coraz poważniejsze problemy ze zdrowiem. 18 lutego 1941 roku przyszły papież wrócił z pracy i zastał Karola seniora martwego. Stracił ostatnią osobę z najbliższej rodziny.

Po latach wspominał o swoim ojcu i wielokrotnie dawał świadectwo o nim, np. w książce „Dar i tajemnica” wspominał: „Moje przygotowanie seminaryjne do kapłaństwa zostało poniekąd zaantycypowane, uprzedzone. W jakimś sensie przyczynili się do tego moi Rodzice w domu rodzinnym, a zwłaszcza mój Ojciec, który wcześnie owdowiał. (…) Mogłem na co dzień obserwować jego życie, które było życiem surowym. Z zawodu był wojskowym, a kiedy owdowiał, stało się ono jeszcze bardziej życiem ciągłej modlitwy. Nieraz zdarzało mi się budzić w nocy i wtedy zastawałem mojego Ojca na kolanach, tak jak na kolanach widywałem go zawsze w kościele parafialnym. Nigdy nie mówiliśmy z sobą o powołaniu kapłańskim, ale ten przykład mojego Ojca był jakimś pierwszym domowym seminarium.” (2)

Rodzice Jana Pawła II są dziś kandydatami na ołtarze. 7 maja 2020 roku rozpoczęły się ich procesy kanonizacyjne.

Życie Karola Wojtyły seniora

Karol Wojtyła senior urodził się 18 lipca 1879 roku w Lipniku k. Białej. Jako 2-letni chłopiec stracił matkę – Annę z domu Przeczek (1853-1881). Jego ojciec, pochodzący z Czańca Maciej Wojtyła (1852-1923), był z zawodu krawcem.

Karol w latach 1885-1890 uczęszczał do szkoły w Białej, a następnie rozpoczął naukę w niemieckim gimnazjum w Bielsku. Po odbyciu obowiązkowej służby wojskowej i ukończeniu Szkoły Kadetów Piechoty we Lwowie postanowił pozostać w armii.  Z zachowanych dokumentów wiemy, że nie był czynnym żołnierzem, ale wykonywał prace bardziej urzędnicze. Na początku służył w Krakowie, gdzie 10 lutego 1906 roku zawarł związek małżeński z Emilią Kaczorowską. W 1913 roku wraz z rodziną przeprowadził się do Wadowic, otrzymując pracę w Państwowej Komisji Uzupełnień. Wojtyłowie mieli troje dzieci. 27 sierpnia 1906 w Krakowie urodził się Edmund; 7 lipca 1916 urodziła się Olga, która zmarła zaraz po urodzeniu; 18 maja 1920 urodził się Karol Józef, przyszły papież Jan Paweł II.

W 1918 roku Karol zakończył służbę w armii austro-węgierskiej i przeniósł się do wojska polskiego, pozostając w Wadowicach. W 1924 roku otrzymał tytuł porucznika i trzy lata później w takim stopniu zakończył swoją służbę wojskową. Z zachowanych dokumentów wojskowych wyłania się obraz uczciwego, rzetelnego i kompetentnego wojskowego, który cieszył się szacunkiem i sympatią kolegów.

Po przejściu na emeryturę zajmował się chorującą żoną oraz opieką nad synami. Po śmierci Emilii w 1929 roku nie ożenił się ponownie, ale sam zajmował się domem. Trzy lata później zmarł jego starszy syn Edmund – lekarz w bielskim szpitalu.

Karol Wojtyła zmarł 18 lutego 1941 roku, w wieku 63 lat. Został pochowany na Cmentarzu Rakowickim, w grobowcu rodziny Kaczorowskich.

 

Przypisy

1. Karol Wojtyła w liście do Mieczysława Kotlarczyka, jesień 1939, w: „Jan Paweł II. Biografia. Kapłaństwo”, franciszkańska3.pl

2. Jan Paweł II, „Dar i Tajemnica. W pięćdziesiątą rocznicę moich święceń kapłańskich”, Kraków 1996, s. 21-22.

Magdalena Klaja