Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Zimowe pasje Karola Wojtyły – Muzeum zaprasza w czasie ferii

Czas ferii zimowych to doskonała okazja na podejmowanie aktywności fizycznej na świeżym powietrzu. Od najmłodszych lat jednym z ulubionych zimowych zajęć Karola Wojtyły była jazda na nartach. Jak dowiadujemy się z relacji szkolnych kolegów Jana Pawła II, przyszły papież nie tylko jeździł, ale i skakał na dwóch deskach. Eugeniusz Mróz wspominał o małej „skoczeńce”, która powstała przy udziale Karola:

„W zimie 1934/35 r. wybudowaliśmy na Dzwonku z udziałem Lolka skocznię narciarską. Jej próg stanowiła solidna belka spod torów kolejowych. Dostarczył ją Zbyszek Siłkowski. Rekord naszej skoczni wynosił aż 6 m i 40 cm, a należał do Zygmunta Kręciocha z Choczni.” (1)

Jerzy Kluger wspominał natomiast o wspólnych zawodach na Łysej Górze:

„Na Łysej Górze była mała skocznia, i podobno Papież skoczył tam na nartach 27 m. W każdym razie ja skoczyłem około 15 m.” (2)

Godność biskupia i kardynalska nie przeszkadzała Karolowi Wojtyle w dalszym uprawianiu tego sportu. W wolnych chwilach wędrował z nartami po Beskidzie Żywieckim, Beskidzie Małym i Sądeckim, Tatrach, Gorcach, Pieninach, Beskidzie Niskim, Bieszczadach i Sudetach. Jako papież bywał częstym gościem w Alpach. Ale najbliższe sercu papieża były Tatry, a w nich – jak można sądzić po liczbie powrotów – dwa miejsca: Dolina Chochołowska oraz Wiktorówki na skraju Rusinowej Polany, z kaplicą „Królowej Tatr” – Matki Boskiej Jaworzyńskiej.

Według jednej z anegdot, jeden z dziennikarzy pewnego razu zapytał przyszłego papieża: – Czy uchodzi, księże kardynale, aby ksiądz jeździł na nartach? Wojtyła odpowiedział: – Co nie uchodzi kardynałowi, to źle jeździć na nartach! (3)

Jan Paweł II jeździł na nartach do 1993 roku, kiedy ze względu na stan zdrowia ostatecznie musiał zrezygnować z tej aktywności.

W okresie ferii zimowych Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach zaprasza do odwiedzenia ekspozycji stałej „Urodziłem się w Wadowicach”, która znajduje się w kamienicy, gdzie urodził się i spędził pierwsze 18 lat swojego życia Karol Wojtyła – przyszły papież.

Pośród wielu wyjątkowych eksponatów znajdziemy tam również pamiątki dokumentujące pasję Karola Wojtyły do gór. Są to m.in. jego narty, buty, kurtka, plecak, czapka, które były używane w czasie górskich i narciarskich wypraw.

Dzieciom do 7. roku życia przysługuje bilet bezpłatny. Dla młodzieży szkolnej przewidziano bilety zniżkowe. Oferujemy również atrakcyjną ofertę dla rodzin – bilety rodzinne, 50 % zniżki dla posiadaczy Karty Dużej Rodziny oraz wiele możliwości zwiedzania – z przewodnikiem, z audioprzewodnikiem (ścieżka rodzinna, gra muzealna), indywidualnie.

Zakup biletów online: bilety.domjp2.pl

Ferie zimowe to także doskonały czas, żeby zapoznać się z muzealną ofertą warsztatową, skierowaną przede wszystkim do grup zorganizowanych (do 30 osób). Można wyruszyć z Janem Pawłem II w fascynującą podróż w najodleglejsze zakątki ziemi podczas warsztatów „W 80 minut dookoła świata”. O tym, czym jest kałamarz, jak posługiwać się liczydłem i dlaczego przyszły papież uczył się kaligrafii opowiadamy uczestnikom zajęć „Z Lolkiem do szkoły, czyli jak wyglądała nauka 100 lat temu?”. Natomiast tych, którzy chcą się przekonać, czy każdy bohater nosi pelerynę zapraszamy na warsztaty „Jak Lolek Wojtyła został superbohaterem”.

 

Informacje o naszej ofercie edukacyjnej znajdują się pod poniższym linkiem: https://domjp2.pl/warsztaty-muzealne/

 

Źródła:

  1. Mróz E., Byłem kolegą i sąsiadem Karola Wojtyły [w:] „Niedziela Ogólnopolska” 2002, nr 6/2002.
  2. Kluger J., Karol się nie zmienia, [w:] „Przebudzenie”nr 5/2001
  3. Poniewierski J., Kwiatki Jana Pawła II, Wydawnictwo Znak, Kraków 2003

https://podhale24.pl/drukuj,2,24824.html

Magdalena Klaja