Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

„Mój brat Edmund” – nowa wystawa czasowa w Domu Rodzinny Jana Pawła II w Wadowicach

Wystawa czasowa "Mój brat Edmund"

28 czerwca 2022 roku zostanie otwarta nowa wystawa czasowa przygotowana przez Muzeum Dom Rodzinny Ojca Świętego Jana Pawła II w Wadowicach w roku 90. rocznicy śmierci Edmunda Wojtyły. Ekspozycja przedstawia biografię starszego brata Jana Pawła II, a jej wielką wartością są prezentowane archiwalia, m.in. fotografie, dokumenty, książki, a także przedmioty używane przez lekarzy w okresie międzywojennym.

Pierwsi zwiedzający będą mogli obejrzeć wystawę w ramach obchodów kolejnej edycji Święta Małopolski, odwiedzając Muzeum 28 czerwca br. od 14.00 do 18.00 (ostatnie wejście o 16.45). W wyznaczonych godzinach odbędzie się oprowadzanie po ekspozycji stałej z przewodnikiem (14.00, 15.00 i 16.15), w pozostałych można będzie zwiedzać Muzeum indywidualnie, z audioprzewodnikiem lub korzystając z muzealnej aplikacji. Bezpłatne bilety można rezerwować on-line poprzez stronę Muzeum lub nabyć w kasach biletowych w Wadowicach.

Edmund był pierworodnym synem Emilii i Karola Wojtyłów. Zapamiętano go jako wyjątkowo troskliwego starszego brata, który dla przyszłego papieża stał się najlepszym przyjacielem. Bracia dzielili wiele wspólnych pasji, np. teatr, sport i górskie wędrówki. Po zdaniu matury w Wadowicach zdecydował się na studia medyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim, które ukończył z wyróżnieniem w 1930 roku. Był wspaniale zapowiadającym się lekarzem, którego pacjenci cenili za profesjonalizm i zrozumienie, jakie im okazywał. W 1932 roku walczył o życie młodej kobiety cierpiącej na ostry przypadek szkarlatyny. Sam zaraził się tą chorobą i po kilku dniach zmarł w wieku 26 lat. Jego śmierć wzbudziła ogromny żal zarówno u pacjentów, jak i w środowisku medycznym oraz wśród mieszkańców ziemi bielskiej i wadowickiej.

Dwunastoletni wówczas Karol bardzo mocno przeżył odejście ukochanego brata:
„Są to wydarzenia, które głęboko wyryły się w mej pamięci – śmierć brata chyba nawet głębiej niż matki, zarówno ze względu na szczególne okoliczności, rzec można tragiczne, jak też i z uwagi na moją większą wówczas dojrzałość.”
/André Frossard, „Nie lękajcie się! Rozmowy z Janem Pawłem II”/

Wystawa „Mój brat Edmund” powstała dzięki wsparciu Archiwum Kurii Metropolitalnej w Krakowie, Archiwum Państwowego w Katowicach Oddział w Bielsku-Białej, Archiwum Uniwersytetu Jagiellońskiego, Muzeum Historii Medycyny UJ CM, Narodowego Archiwum Cyfrowego i Szkoły Podstawowej nr 2 im. Marii Konopnickiej w Wadowicach

Patronat medialny nad wydarzeniem objęli: Telewizja Polska S.A. Oddział w Krakowie, Gość Niedzielny, Radio eM, Radio PLUS.

Magdalena Klaja