Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

101 rocznica urodzin Karola Wojtyły

101 lat temu, 18 maja 1920 roku po godzinie 17-tej w kamienicy przy ul. Rynek 2 (dziś Kościelna 7) przyszedł na świat Karol Wojtyła, późniejszy Papież Jan Paweł II. Urodził się jako trzecie dziecko Emilii i Karola Wojtyłów. W chwili jego narodzin jego starszy brat Edmund miał 14 lat, niestety siostry nigdy nie poznał, gdyż zmarła tuż po narodzeniu.

Z okazji 100. rocznicy, którą obchodziliśmy w ubiegłym roku powstał cykl filmów, którego zwieńczeniem jest opowieść o narodzinach Karola. O wielkiej radości z jego narodzenia wspominała wówczas sąsiadka Państwa Wojtyłów – Helena Szczepańska. Posłuchajcie sami:

W dniu 64. urodzin Jana Pawła II w jego rodzinnym domu w Wadowicach otwarto pierwszą ekspozycję poświęconą jego życiu i nauczaniu. Pomysłodawcami zorganizowania muzeum poświęconego Papieżowi byli ks. infułat dr Edward Zacher, wieloletni katecheta Ojca Świętego i wadowicki proboszcz, oraz ks. kardynał Franciszek Macharski. Aby muzeum mogło powstać, konieczne było zapewnienie mieszkańcom kamienicy nowych lokali. W załatwieniu formalności pomógł ks. Zacher, wsparcia udzieliła Kuria Metropolitalna w Krakowie oraz Urząd Miasta Wadowice.

Do roku 1980 większość lokatorów wyprowadziła się, a w latach 1981-1982 przeprowadzono kapitalny remont. Dom był bardzo zniszczony, konieczne było m.in. wzmocnienie stropów i zastąpienie drewnianego balkonu betonowym, wymienienie stolarki okiennej, położenie parkietu. Na 64. rocznicę urodzin Jana Pawła II, 18 maja 1984 roku, wystawa w domu rodzinnym Ojca Świętego była gotowa.

Jako że oryginalnych sprzętów i mebli z mieszkania Wojtyłów zachowało się niewiele, ekspozycja miała charakter stałej wystawy biograficznej. Miała ona zilustrować i upamiętnić życie i działalność Karola Wojtyły w Polsce, aż do momentu, w którym został biskupem Rzymu. Wystawa obejmowała rzeczy osobiste Jana Pawła II oraz ułożone chronologicznie dokumenty, rękopisy, dzieła i zdjęcia.

Wśród najcenniejszych eksponatów znalazły się: obrazek-pamiątka Pierwszej Komunii Świętej; szkaplerz, który kilkuletni Karol Wojtyła otrzymał od Ojców Karmelitów w Wadowicach na Górce; obrazek z prymicji z własnoręcznym podpisem; dwa różańce Ojca Świętego, w tym jeden podarowany Mu przez siostrę Łucję z Fatimy; strój kardynalski; sutanna, którą założył bezpośrednio po wyborze na papieża. Wystawę opracował Marek Rostworowski.

W roku 1998 dołączono do stałej ekspozycji dwa pokoje, w których umieszczono kompozycję z fotografii ukazujących w sposób symboliczny Papieża Jana Pawła II i Jego ojczyznę. Były to zdjęcia z trzech wizyt Ojca Świętego w Wadowicach oraz obrazy z 20-lecia pontyfikatu.

Muzeum prowadzone przez Siostry Nazaretanki cieszyło się wielkim zainteresowaniem pielgrzymów i turystów z całego świata. Rocznie dom rodzinny Jana Pawła II odwiedzało 300-400 tys. osób. Wśród wpisów Księgi Pamiątkowej znajdują się m.in. słowa Benedykta XVI.

Magdalena Klaja