Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Grzegorz Gałązka – papieski fotograf gościem spotkania z cyklu „Takim Go pamiętamy”

ks. andrzej gołębiowski i grzegorz gałązka

18 lutego w ramach cyklu „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II” spotkaliśmy się z Grzegorzem Gałązka. Licznie przybyli goście mogli nie tylko wysłuchać wspomnień papieskiego fotografa, ale także obejrzeć wystawę jego zdjęć.

Grzegorz Gałązka wyjechał do Rzymu jeszcze w latach osiemdziesiątych. Tam postanowił spełnić swoje młodzieńcze marzenie: fotografować papieża. Łącząc w zawodowej ścieżce szczęście do ludzi i pracę nad swoim warsztatem 8 grudnia 1985 roku zrobił pierwsze w karierze profesjonalne zdjęcia Jana Pawła II. Tak rozpoczęła się jego praca u boku Papieża Polaka, która nie skończyła się z jego śmiercią. Grzegorz Gałązka dokumentował także pogrzeb Ojca Świętego i nadal publikuje albumy z unikalnymi zdjęciami ilustrującymi ten pontyfikat. To właśnie jedna z jego fotografii została wybrana na oficjalny portret beatyfikacyjny i kanonizacyjny Jana Pawła II.

Dzięki opowieściom naszego gościa mogliśmy dowiedzieć się więcej o kulisach pracy w Watykanie. Częścią pracy Grzegorza Gałązki było także towarzyszenie Janowi Pawłowi II w jego podróżach. Ze 104 zagranicznych pielgrzymek Gałązka uczestniczył w 44. Wyjątkowa była dla niego pielgrzymka do Polski z 1999 roku. Była to bardzo długa podróż, stanowiąca pewnego rodzaju pożegnanie Ojca Świętego z Ojczyzną.

Grzegorz Gałązka opowiadał także o tym, jak wraz ze zmianą technologii zmienia się praca papieskiego fotografa. Przemianom ulegał nie tylko sprzęt, ale także zasady stanowione prze Stolicę Apostolską. Kiedyś znacznie trudniej było otrzymać akredytację na robienie zdjęć Papieżowi. Obecnie nie tylko więcej jest zawodowych fotografów, ale w samych zdjęciach często przestała mieć znaczenie ich jakoś, ustępując miejsca szybkości przekazania fotografii do publikacji. Zdaniem Gałązki nie zmieniło się jednak to, że w tej pracy konieczna jest dyskrecja i lojalność. Jak nasz gość sam przyznał: nie opublikował zdjęcia, które mogłoby komuś zaszkodzić. Nie wykorzystał okazji, w których mógłby zrobić sensacyjne ujęcia, wybierając jednak dyskrecję. Dotyczyło to zarówno bardzo osobistych momentów papieskiej modlitwy, jak i okresu jego cierpienia i choroby.

Częścią spotkania była także prezentacja zdjęć gościa spotkania. Na blisko czterdziestu fotografiach można zobaczyć wyjątkowe i wzruszające ujęcia Jana Pawła II z całego pontyfikatu. Chociaż jak zaznaczył Grzegorz Gałązka: papież nie pozuje do zdjęć. Nie ma możliwości, aby w celu uzyskania dobrego ujęcia poprosić go o konkretne ustawienie.

Wystawę „Papież z Wadowic w obiektywie Grzegorza Gałązki” można obejrzeć bezpłatne w sali teatralnej Domu Katolickiego. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających do 25 marca, od piątku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 16:00.

Serdecznie zapraszamy do obejrzenia wystawy oraz na kolejne spotkanie z cyklu „Takim Go pamiętamy. Wspomnienia o Janie Pawle II”. Spotkanie odbędzie się 18 marca, a jego gościem będzie ks. abp Mieczysław Mokrzycki – papieski sekretarz.

Magdalena Klaja