Cennik biletów Rezerwacja biletów Informacja telefoniczna

Informacja telefoniczna

Od poniedziałku do piątku od 8:00 do 16:00 pod numerami telefonów:

+48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

Zachęcamy do zakupu biletów on-line

https://domjp2.pl/bilety/

Uwaga! Liczba biletów jest ograniczona. Z uwagi na duże zainteresowanie rekomendujemy wcześniejszy zakup biletów. W przypadku grup zorganizowanych możliwa jest wstępna telefoniczna rezerwacja biletów: +48 33 823 35 65 oraz +48 33 823 26 62

__________________

Osoby z niepełnosprawnością wzroku

Eksponaty, których można dotknąć:

Na placu Jana Pawła II, w odległości 4,5 metra od głównego wejścia Muzeum, znajduje się makieta wykonana z mosiądzu, przedstawiająca wadowicką Bazylikę oraz kamienicę, w której mieści się Muzeum Dom Rodzinny Jana Pawła II. Na makiecie umieszczono opis w alfabecie Braille’a.

Po wejściu do Muzeum pod stopami wyczuć można bruk. Jest to pierwsza z 16 stref ekspozycji, czyli Mała Ojczyzna. Tutaj rozpoczyna się zwiedzanie z przewodnikiem, którego narracja zabiera w podróż do lat 20. XX wieku, od wczesnego dzieciństwa Karola Wojtyły po kolejne strefy opowiadające o życiu i działalności przyszłego papieża  – Jana Pawła II. Podczas zwiedzania oprócz eksponatów umieszczonych w gablotach znajduje się co najmniej 20 przedmiotów lub elementów ekspozycji, których można dotknąć. Znaleźć je można w poszczególnych strefach:

  1. Sklep Bałamutha: oryginalna kasa sklepowa National z okresu przedwojennego
  2. Karmel: stare wiszące okna przestawiające widoki międzywojennych Wadowic
  3. Góralski Baca: krzyż misyjny, ściana z drewnianych klocków
  4. Mieszkanie Wojtyłów: mundur 12 pułku piechoty jaki nosił Karol Wojtyła senior oraz oficerki, maszyna do szycia Singer (uwaga na ostre elementy), meble z epoki mi.in: stół, dębowe krzesła z aksamitną tapicerką oraz przedwojenny kredens, aksamitne kotary, piec kaflowy, klęcznik, kuchenny piec z żeliwnymi okuciami, zlew, misa i dzbanek umywalkowy, kropielnica
  5. Krakowie, dziękuję Ci: bloki wapienne z kamieniołomu
  6. Wypłyń na głębię!: replika łodzi Piotrowej
  7. Przebaczam zamachowcy: figura Matki Bożej Fatimskiej
  8. Kościół zbudowany na skale miłości: replika Drzwi Świętych, bramy pojednania symbolizujące Sakrament chrztu oraz pokuty
  9. A domem stał się świat: globus, ziemia
  10. To przemijanie ma sens: panele ścienne symbolizujące Ogród Oliwny

Dodatkowo na muzealnym dziedzińcu, w miejscu gdzie kończy się zwiedzanie ekspozycji, mieści się ruchomy teatrzyk lalkowy opowiadający najważniejsze momenty życia Karola Wojtyły oraz figura Ojca Świętego Jana Pawła II wykonana z mosiądzu o wysokości 2 m. Przedstawia papieża w sutannie z szerokim pasem i krzyżem na piersi, okrytego kapą zwaną mucetem, w piusce na głowie. Postać utrwalona w ruchu, podpierająca się ferulą, czyli laską papieską zakończoną krzyżem. Prawa ręka jest lekko wzniesiona do błogosławieństwa.

Słuchawki i odsłuchy:

Na ekspozycji zainstalowano słuchawki oraz odsłuchy z homiliami i modlitwami Ojca Świętego z pielgrzymek do Ojczyzny lub wspomnieniami świadków. W razie potrzeby opiekunowie stref w trakcie zwiedzania wskażą te miejsca.

Są to między innymi:

  • Kalwaria Zebrzydowska: słuchawki z Modlitwą Zawierzenia, jaką Jan Paweł II odmówił w Kalwarii Zebrzydowskiej 19 sierpnia 2002 roku.
  • Mieszkanie Wojtyłów: w dwóch głośnikach pomiędzy salonem i sypialnią oraz sypialnią i kuchnią posłuchać można relacji Zbigniewa Siłkowskiego, szkolnego kolegi Karola, o tym jak wyglądało mieszkanie Wojtyłów.
  • Pokój Tobie, Polsko: odsłuchy fragmentów homilii z pielgrzymek do Ojczyzny.
  • Tryptyk Rzymski: niewielkie pomieszczenie, w którym można posłuchać ostatniego poematu Karola Wojtyły „Tryptyk Rzymski. Medytacje”, odczytanego przez Krzysztofa Globisza.

Audiodeskrypcje:

Z pomocą Fundacji Kultury Bez Barier przygotowaliśmy audiodeskrypcje wybranych obiektów z naszej wystawy stałej:

Pełny opis ekspozycji znajduje się w zakładce EKSPOZYCJA –  kliknij tutaj, aby przejść

W przestrzeni Muzeum umieszczono opisy i audiodeskrypcje wybranych obiektów, oznaczone kontrastowym, żółto – niebieskim logiem Małopolska. Kultura Wrażliwa, które można pobrać za pomocą kodów QR. Miejsca te wskaże przewodnik/asystent.

W kasach biletowych można zapoznać się z naszym cennikiem, informacjach o zwiedzaniu oraz wystawie dzięki udostępnionym materiałom w alfabecie Braille’a, o które należy zapytać naszych kasjerów. Osoby niewidome mogą poruszać się wewnątrz Muzeum w towarzystwie psa przewodnika.

Część naszych przewodników została przeszkolona z audiodeskrypcji  przez Fundację Kultury Bez Barier. Istnieje możliwość zarezerwowania zwiedzania z przewodnikiem z zastosowaniem elementów audiodeskrypcji po uprzednim zgłoszeniu tego faktu podczas rezerwacji przynajmniej z dwutygodniowym wyprzedzeniem.


Zapraszamy również na warsztaty multisensoryczne dla grup uczniów szkół podstawowych oraz przedszkoli:

W 80 minut dookoła świata

Warsztaty podróżnicze „W 80 minut dookoła świata” to multisensoryczne i międzykulturowe zajęcia dla wszystkich grup wiekowych. Punktem wyjścia są pielgrzymki Ojca Świętego Jana Pawła II po świecie.

W programie: Jan Paweł II był nie tylko papieżem, ale i wielkim podróżnikiem. W czasie swojego pontyfikatu okrążył Ziemię aż 29 razy. Idąc jego śladem, w czasie muzealnych warsztatów odwiedzamy wiele niesamowitych krajów i poznajemy ich kultury. Sprawdzamy jak pachnie Wezuwiusz, czy w szkocki klicie jest ciepło, a holenderskich chodakach wygodnie oraz dotykamy ziemi prosto z Madagaskaru.

Zajęcia adresowane do: dzieci z klas I-VIII szkoły podstawowej i przedszkoli
Liczba uczestników: max. 30 osób
Czas trwania: 90 min.
Koszt: 10 zł od osoby

Zadzwoń lub napisz do nas:
Anna Czajkowska-Sałapat – a.czajkowska.salapat@domjp2.pl, tel. 693 592 805